Ako správne socializovať šteniatko?

29.4. 2025

Priniesť si domov šteniatko je nádherná skúsenosť plná radosti, ale aj veľkej zodpovednosti. Jedným z najdôležitejších krokov, ktoré ovplyvnia celý život psa, je správna socializácia. Zo šteniatka, ktoré je včas a vhodne socializované, vyrastie vyrovnaný, sebavedomý a priateľský pes. Ako na to?


AKO NA SPRÁVNU SOCIALIZÁCIU KROK ZA KROKOM?

Socializácia je proces, počas ktorého šteňa spoznáva rôzne podnety zo sveta okolo seba – ľudí, ostatné zvieratá, zvuky, prostredia, predmety či situácie. Cieľom je, aby sa pes naučil, že tieto nové zážitky nie sú hrozbou, ale prirodzenou súčasťou života. Najcitlivejšie obdobie na socializáciu je medzi 3. až 16. týždňom veku. Práve v tomto čase si šteňa tvorí vzorce správania, ktoré ho budú sprevádzať celý život.


1. POMALY A POSTUPNE

Začnite s jednoduchými a menej rušivými situáciami. Napríklad návštevou známych, krátkou prechádzkou po tichšej ulici alebo zoznámením sa s pokojnejším psíkom priateľa, či známeho.

2. POZITÍVNA SKÚSENOSŤ JE KĽÚČOVÁ

Každé nové stretnutie by malo byť pre šteniatko príjemné. Majte po ruke maškrtky, veľa šteniatko chváľte a pristupujte k nemu s láskou. Ak sa niečoho zľakne, nekričte a do ničoho ho netlačte.

3. STRETNUTIA S INÝMI ĽUĎMI A ZVIERATAMI

Nechajte šteniatko stretnúť ľudí rôznych vekových kategórií. Ľudí s klobúkmi, okuliarmi, či deti na kolobežkách. Rovnako dôležité je zoznámenie šteniatka so psíkmi rôznych veľkostí a pováh – ideálne s tými, ktorí sú priateľskí a socializovaní.

4. NOVÉ PROSTREDIA A PODNETY

Zoberte šteniatko na rôzne miesta – do parku, na námestie, k veterinárovi len tak na „návštevu“ bez vyšetrenia, na prechádzku pri ceste s miernou premávkou. Nezabudnite na zoznámenie s povrchmi ako tráva, štrk, asfalt či drevená podlaha.

5. PRÁCA SO ZVUKMI

Púšťajte mu doma nahrávky zvukov (búrka, ohňostroj, doprava) na nízkej hlasitosti a postupne ju zvyšujte. Pomôže to predísť neskoršiemu strachu z hlasných zvukov.

6. UČTE ŠTEŇA ODPOČÍVAŤ

Socializácia neznamená, že musíte šteniatko neustále zahlcovať podnetmi. Učte ho aj relaxovať a oddychovať. Pokoj je rovnako dôležitý ako zážitky.

ČOMU SA PRI SOCIALIZÁCII VYHNÚŤ?


Nenúťte šteniatko do stretnutí alebo situácií, ktorých sa očividne bojí. Priveľa podnetov naraz môže šteňa vystresovať. Vyhýbajte sa stresovým situáciám, ako sú hlučné ohňostroje alebo rušné davy, kým šteniatko nezíska viac sebavedomia.


PREČO JE SOCIALIZÁCIA DÔLEŽITÁ?

Šteniatko, ktoré prejde správnou socializáciou, je sebavedomejšie, pokojnejšie, menej sa bojí, je menej agresívne, lepšie zvláda zmeny prostredia aj nové situácie a jednoduchšie sa učí novým veciam. Socializácia nie je o množstve zážitkov, ale o ich kvalite. Ak šteniatku ukážete svet v bezpečnej a príjemnej forme, odmení sa vám vernosťou a vyrovnanosťou na celý život.


Dôležité je zoznámenie šteniatka so psíkmi rôznych veľkostí a pováh – ideálne s tými, ktorí sú priateľskí a socializovaní.